MALÝ VELKÝ KAMARÁD 10.

Děti ze školní družiny Malecí se už desátým rokem, vždy začátkem října, vydaly za dobrodružstvím, tentokrát na chatu Juráška v Orlických horách. Letošní program byl v duchu „Překonej sám sebe“ a podtitulem byl slavný výrok Emila Zátopka “Když nemůžeš, tak přidej!!“.

Orlické hory nás ve čtvrtek nepřivítaly zrovna ideálním počasím, ale to žádné ze 44 dětí neodradilo od naplnění našeho cíle. Čtvrteční večer jsme strávili hraním různých her na stmelení kolektivu provázených překonáváním „strachu“ ze tmy (občasný výpadek el. proudu). V pátek hned po snídani byla zajímavá přednáška výživové poradkyně Markéty Žahourkové o zdravé výživě a pitném režimu. Dnes už víme, co která „výborná“ limonáda obsahuje, co by mělo být každodenní součástí našeho jídelníčku a čemu bychom se měli raději vyhnout. Následovalo cvičení s Ivanou Světlíkovou, které mnohé děti dostalo doslova na kolena. Odpolední  vycházka do okolí byla plná mračen a mrholení, ale i přesto děti zvládly ujít 5 kilometrů, až na polské hranice. Obdivovali jsme krásy Orlických hor, pozorovali a fotografovali stromy, mýtiny a rostoucí hřiby. Do chaty už nás  zase doprovázel  déšť. Aby děti opravdu zkusily překonat samy sebe, následovalo plnění Karty zdatnosti,  úkoly splnily  všechny děti. Na večerní program jsme se  moc těšili.  Promítání fotografií a filmů  Michala Martínka bylo rozděleno do dvou částí. Zimní výprava do Norska o překonání trasy na jasanových lyžích byla plná nádherných fotografií a záběrů zimní krajiny. Při pohledu na polárníky v -35°C , jak si budují „sněhové bydlení“ jsme nechápali, že tohle všechno se dá zvládnout. Naše heslo „Překonej sám sebe“ naplnili dokonale.  Jako druhý film jsme premiérově viděli Norskou pohádku, kterou napsal, natočil, zrežíroval a následně sestříhal     a  hudbou doplnil sám Michal Martínek. Že se nám děti z pohádky zdály povědomé? Jistě, byly to žákyně naší školy, o jejichž dobrodružství nikdo z nás neměl ani potuchy. Jejich putování letní krajinou Norska bylo plné překonávání překážek a nelehkých úkolů. Nechtělo se nám ani věřit, že celé natáčení proběhlo  bez jakýchkoliv zranění. Děti celé promítání tiše seděly     a pozorovaly, občas údivem vykřikly nebo se zasmály. Následující beseda byla plná zvídavých dotazů na Michala Martínka. Jistě se mu povedlo v mnohých dětech vzbudit zájem o podobné dobrodružství. V sobotu dopoledne už jsme stihli jen „základní lyžařský výcvik“ a „plavání v bazénu“ a hurá domů.

Těšíme se zase za rok….

Naše poděkování patří Markétě Žahourkové za přednášku o zdravém životním stylu a Ivaně Světlíkové za cvičení s dětmi.

Další poděkování míří k Michalovi Martínkovi za nádherný večer s Norskem.

Tento pobyt byl finančně podpořen MěÚ Nové Město nad Metují, i jim děkujeme.

FOTO>>>

                                                                    Martina Šmídová