MATEMATICKÁ SOUTĚŽ PANGEA V ZŠ MALECÍ

V dávných dobách prvohor a druhohor, tedy přibližně před 300 miliony let, nebyly jednotlivé kontinenty na naší planetě ještě rozdělené, ale existovaly jako jeden celek nazývaný Pangea. Ten se asi před 250 miliony let začal postupně rozdělovat a tvořit kontinenty až do podoby, v jaké je známe dnes.

Matematická soutěž Pangea se tímto historickým vývojem naší planety nechala inspirovat a stanovila na jeho základě svůj cíl – znovusjednocení kontinentů. Jedná se o sjednocení a propojení milovníků matematiky, kteří v ní našli nejen užitek, ale především potěšení ze zkoumání a řešení různých matematických problémů. Pangea si dává za úkol propojit a porovnat znalosti žáků a studentů v různých zemích celého světa. Společnost vznikla již v roce 2007 a její sídlo je v sousedním Německu. Do roku 2015 došlo ke “sjednocení” více než 490 000 účastníků.

V naší škole se této soutěže zúčastnili žáci 4. – 9. tříd, a porovnali si tak své znalosti s ostatními mladými matematiky.

Zajímavostí také je, že patronem za téma sport se stal horolezec Radek Jaroš, který jako 15. muž na světě zdolal všech 14 osmitisícových vrcholů.

Patronem za téma doprava je automobilový závodník známý nejen z Rallye Dakar a Silk Way Rallye, pan Aleš Loprais.

                             Za vyučující matematiky Mgr. Jaroslava Broumová