Exkurze k hasičům a do Muzea stavebnice Merkur

V pátek 28. dubna jsme vyrazili na exkurzi. Naším prvním cílem byl Hasičský záchranný sbor ve Velkém Poříčí. Když náš autobus přijel na místo, všichni jsme vyrazili do hlavní budovy. Tam si nás pracovníci rozdělili na menší skupiny a rovnou jsme začali s prohlídkou. Nejdříve nám náš průvodce vyprávěl spoustu zajímavých věcí o této profesi. Dozvěděli jsme se, jaké požadavky musí hasič splňovat, jak probíhá výcvik, jak mají rozdělené povinnosti v jednotlivých družstvech nebo také jak to vypadá, když musejí vyrazit na zásah neboli místo požáru či jiné nehody. Potom, nás provedl garážemi, kde nám vysvětloval, jak zde probíhají kontroly a úpravy vozů. Také nám ukázal spoustu přístrojů, které jsme nikdy předtím neviděli. Uslyšeli jsme dokonce i cvičnou houkačku, všechna světla se rozsvítila, a pokud by to bylo doopravdy, museli by hasiči do dvou minut vyjet. Když jsme zde skončili, šla naše skupina ven, kde jsme si mohli sednout do hasičského auta, nasadit si přilbu a dokonce si na záda dát kyslíkovou bombu, která byla velmi těžká.

Druhým cílem naší exkurze bylo Muzeum stavebnice Merkur v Polici nad Metují. Na místě jsme se rozdělili na skupinu kluků a holek. Ty šly nahoru do druhého patra na prohlídku výtvorů a kluci zůstali dole v přízemí, kde mohli jít do herny, něco si vyrobit nebo si koupit suvenýry v krámku s turistickými předměty. Nahoře v patře byly vystaveny opravdu nádherné věci postavené ze stavebnice Merkur, například hrad Karlštejn, Petřínská rozhledna, Eiffelova věž, různé mechanické stroje, ale hlavně obrovské Ocelové město, které zaplňovalo skoro celou místnost. Ve vitrínách byly články s různými tématy -  o předchůdcích stavebnice Merkur nebo o českém vynálezci kontaktních čoček Otto Wichterlem a další. Když jsme si všechno prohlédli, vyměnili jsme se. V herně jsme ve skupinách postavili ze stavebnice Merkur spoustu zajímavých věcí, i když ne všem se dařilo.  Nakonec jsme si koupili něco na památku, sběratelé dostali turistické razítko a šli jsme na náměstí na zmrzlinu, protože bylo až moc velké vedro. Pak už nám nezbývalo nic než nasednout do autobusu a odjet domů plni nových zážitků.

FOTO>>>

                                                                                                        Natálie Vítková, 6.A