Exkurze 5. tříd do hvězdárny

Dne 16.10.2018 jsme jely třídy 5.A a 5.B na exkurzi do Hvězdárny a planetária v Hradci Králové v rámci učiva o vesmíru. Cesta tam trvala asi hodinu. Když jsme dorazili v 8 hodin, bylo chladno. Uvnitř jsme si nejprve vyzkoušeli simulátor zemětřesení a prohlédli si vestibul, kde byly fotografie, model plazmy a zajímavosti o vesmíru. Potom nás paní průvodkyně zavedla do nového Planetária. Bylo úžasné vidět noční oblohu. Vyprávěla nám o vesmíru, hvězdách, planetách a souhvězdích. Potom nám pustili krásný animovaný film o putování tučňáka Jacka z jižního pólu a ledního medvěda Vladimíra ze severního pólu naší Sluneční soustavou a let k Saturnu. Film byl ve 3D a my jako bychom letěli s nimi. Ani jsme nedutali. Byl to nádherný zážitek. Dále  jsme se šli podívat na velký dalekohled, kde jsme pozorovali Slunce. Ale jen na plátně, protože kdybychom se podívali do okuláru, spálilo by nám to oko. Také jsme viděli  Telurium - Elektromechanický model oběhu Země kolem Slunce a oběhu Měsíce kolem Země a pozorovali jsme, jak se to vlastně všechno točí. Nakonec jsme obdivovali Foucaultovo kyvadlo, které představuje důležitý experiment potvrzující otáčení planety Země kolem své osy. Po přednášce  jsme se ještě prošli částečně po Galaktické stezce, která se nachází kolem hvězdárny. To už bylo nádherné počasí. Exkurze byla velmi zajímavá, dozvěděli jsme se spoustu nových informací, které prohloubily naše znalosti a budou se nám hodit při probíraném učivu o vesmíru. Zpět do školy jsme přijeli plni zážitků.                                                                 Jan Konig 5.B

vyučující Kateřina Andršová, Eva Gajdošová

FOTO>>>